A 2023-AS ÉV KÓTA-DÍJASAI

2024. október 23-án tartotta idei díjátadó ünnepségét a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA az MTA Zenetudományi Intézetében. A nem hivatásos kórus-, zenekari és népzenei élet kiemelkedő képviselőinek a Magyar Kultúra Napja alkalmából nyújtották át a kitüntetést, melyet a díj 2004-es megalapítása óta a szövetség szakmai bizottságainak javaslatai alapján ítél oda a szervezet. A KÓTA-díjakat számos különböző kategóriában osztják a kiemelkedő eredménnyel végzett művészi munka és a közösségért végzett áldozatos tevékenység elismerésére – idén 14 kategóriában 26 díjazottat ünnepelhettünk.

A díjakat átadták:

  • Kocsis Zoltán, a KÓTA elnöke
  • Mindszenty Zsuzsánna, a KÓTA társelnöke
  • Vadász Ágnes, a KÓTA főtitkára
  • Hraschek Katalin, a KÓTA Ifjúsági Énekkari és Zenepedagógiai Szakbizottságának elnöke

Az átadásról Gorácz József által készített fotósorozat itt érhető el. >>>
A díjazottak portréfotóit és laudációját tartalmazó diasorozat itt tölthető le. >>>

A 2023-as évre vonatkozó KÓTA-díjakat az alábbi személyek, együttesek és intézmények kapták.

KÓTA Nagydíj

Tillai Aurél karnagy, zeneszerző, professor emeritus

Tillai Aurél Kossuth-díjas karnagy és zeneszerző, érdemes művész, a Pécsi Tudományegyetem professor emeritusa, Magyar Örökség díjas, a KÓTA tiszteletbeli elnöke, a magyar kórusélet emblematikus személyisége. Kórusaival, a Pécsi Egyetemi Kórussal, a Mecsek Kórussal és a Pécsi Kamarakórussal – melynek 66 éve áll az élén -, mindig a legmagasabb szintű produkciót nyújtotta, Európa-szerte hetven versenydíjat nyert. Hangszeres és vokális zeneműveket, számos kiváló kóruskompozíciót, tankönyveket, tanulmányokat köszönhetünk neki. A KÓTA Művészeti Bizottsága, valamint az Elnökség tagjaként a kezdetektől fogva évtizedeken át segítette aktív munkájával és bölcs tanácsaival a kórusszövetség tevékenységét.

ÉLETMŰ kategória

Dr. Lengyel Erzsébet zenepedagógus, karnagy, a Jász-Nagykun-Szolnoki Ének-Zenei Együttesek és Karnagyok Egyesületének elnöke

Dr. Lengyel Erzsébet ének-zene, történelem és társadalomismeret szakos tanár, karnagy, bölcsészdoktor, aki a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Ének-zenei Együttesek és Karnagyok Egyesületének elnökeként több évtizede vesz részt a KÓTA munkájában, énekkari és népzenei területen egyaránt. Az általa szervezett városi és megyei kórustalálkozókra, Éneklő Ifjúság és Aranypáva minősítésekre mindig jellemző a magas szintű szakmai igényesség, a hagyományőrzés és az új lehetőségek összekapcsolása. Személye és fáradhatatlan munkája Szolnok és az egész régió zenei életének nélkülözhetetlen motorja.

Sapszon Ferenc karnagy, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola alapítója

Sapszon Ferenc Kossuth-díjas karnagy, a Nemzet Művésze, a MMA rendes tagja, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola alapítója, művészeti vezetője és karnagya, a KÓTA tiszteletbeli elnöke, a magyar kórusművészet kiemelkedő személyisége. Kórusaival számtalan rangos díjat nyert bel- és külföldön egyaránt. Pedagógiai tevékenysége szerteágazó. Hittel vallja, hogy élete szolgálat, célja egy olyan iskola megteremtése, amely értékadó, teljes embert formáló „zengő” nevelőiskola, egy sziget, mely alkalmas arra, hogy minél több teljesebb, boldogabb életet élő magyar fiatal felnevelője legyen. “Hogy szülessenek élő és éltető énekek és gyümölcstermő, éneklő életek!”

Szebellédi Valéria karnagy, zenepedagógus

Szebellédi Valéria Liszt- és Artisjus-díjas karnagy, zenepedagógus a magyar kórusművészet kiemelkedő egyénisége, a világhírű Magnificat Kórus alapítója. A Kodály-koncepció nagy tudású képviselője itthon és külföldön egyaránt. A Magnificat Leánykar és a Vox Caelestis Vegyeskar karnagyaként számtalan hazai és nemzetközi versenyen, kórusolimpián ismerték el nagydíjakkal, közönségdíjakkal és kategóriagyőzelmekkel a munkáját, együtteseinek zeneiségét, hangzáskultúráját, kiváló repertoárját. Jelentős szerepet tölt be életében a kortárs zene – több ősbemutató is fűződik a nevéhez-, valamint a szakrális művek tolmácsolása – kórusaival rendszeresen működnek közre egyházi rendezvényeken.

KARNAGY kategória

Dr. Dohány Gabriella karnagy, zenepedagógus

Dr. Dohány Gabriella Artisjus-díjas karnagy a KÓTA tanácsadó testületének tagja, a Szeged Városi Kórusegyesület elnöke. Pályakezdésétől nyugdíjazásáig alma materében, a szegedi Tömörkény István Gimnáziumban tanított a zenei tagozaton, és vezette a nagymúltú Tömörkény Leánykart, tovább gyarapítva a kórus hazai és nemzetközi eredményeit. 33 évnyi tanári és karnagyi munkája során mindig a legmagasabb minőségre törekedett, kórusával a klasszikus- és a kortárs kórusirodalom számos művét tolmácsolva szereztek meghatározó és felejthetetlen pillanatokat Szeged város kóruséletében.

Igaliné Büttner Hedvig karnagy, zenepedagógus

Igaliné Büttner Hedvig énektanár, karvezető, a kodályi hagyományok egyik leghitelesebb képviselője. Több, mint 40 éve tanít, ezen belül 27 éve a budapesti Hunyadi János Ének-zenei, Nyelvi Általános Iskolában, ahol generációkat nevelt a zene szeretetére. Magyarország egyik legeredményesebb gyermekkarát, a Hunyadi Nagykórust vezeti, mely karnagya kivételes szakmai tudásának, pedagógiai érzékének köszönhetően számos alkalommal nyerte el a legmagasabb minősítést, az Év Kórusát. Szívvel-lélekkel dolgozik a KÓTA Ifjúsági és Zenepedagógiai Szakbizottságában is. Sok évtizedes példaértékű karnagyi és zenepedagógusi munkáját KÓTA-díjjal ismerjük el.

KÓRUS kategória

Erkel Ferenc Vegyeskar (Budapest) – Dr. Cseri Zsófia karnagy

A kórus OKISZ Erkel Ferenc Vegyeskar néven 1948-ban alakult. 1997-es újraszervezése után 2002 óta dolgozik jelenlegi vezető karnagyával, Dr. Cseri Zsófiával, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docensével. Céljuk, hogy a különböző zenei korszakok kórusirodalmából minél több értékálló művet tanuljanak meg és tolmácsoljanak hitelesen közönségüknek. Számos magyar mű ősbemutatója fűződik a nevükhöz. 2012 óta szervezői, házigazdái a Szinkópa Vegyeskari Találkozónak. Magas színvonalú munkájukat értékes díjakkal jutalmazták bel- és külföldi versenyeken, „Kiemelt hangversenykórus” KÓTA-minősítéssel rendelkeznek. A díjat átvette: Dr. Cseri Zsófia karnagy.

Padragi Bányász Férfikar – Kanyárné Grünvald Petra karnagy

A 2023-ban 50. születésnapját ünneplő Padragi Bányász Kórus az ország egyik legnagyobb múltú férfikara, Ajka és Veszprém megye kóruséletének meghatározó tényezője. Karnagyuk, Kanyárné Grünvald Petra vezetésével a lelkes és kitartó együttes kiválóan szerepel fesztiválokon, minősítéseken, kórusversenyeken. A kórus repertoárja világi és egyházi művekből tevődik össze, a gregoriántól a kortárs kóruszenéig. Szívesen vesznek részt a helyi zenei élet eseményein, jótékony célú koncerteken, egyházi alkalmakon, de magas színvonalú, minőségi munkájuknak köszönhetően álltak már a MÜPA, a Zeneakadémia és a pécsi Kodály Központ színpadán is. A díjat átvette: Kanyárné Grünvald Petra karnagy.

TANÁR kategória

Rápli Györgyi zenepedagógus, karnagy, szaktanácsadó

Rápli Györgyi Artisjus-díjas zenepedagógus, karnagy, vezető szaktanácsadó az Érdi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola ének-zene tanára és karvezetője, egyben az iskola szakmai intézményvezető-helyettese. Számos ének-zene tankönyv szerzője és átdolgozója. Több évtizedes életpályáját folyamatos megújulás, kreativitás és elkötelezettség jellemzi. Szakmai tevékenysége a hazai és nemzetközi nevelés terén is elismert: a világ számos országában járt vendégtanárként, nemzetközi kurzusokat vezetett. Sok éve aktívan segíti a KÓTA Ifjúsági Énekkari és Zenepedagógiai Szakbizottságának munkáját, szakmai továbbképzéseink rendszeres, kiváló előadója. Több évtizedes elhivatott, magas színvonalú pedagógiai munkásságáért KÓTA-díjban részesül.

ZENESZERZŐ ÉS ZENEÍRÓ kategória

Barabás Árpád zeneszerző

Barabás Árpád Erkel Ferenc-díjas zeneszerző. A Zeneakadémia elvégzése után különböző művészeti iskolákban tanított, Debrecenben és Budapesten. Jelenleg a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium zeneszerzés tanára. Pedagógiai munkáját és kompozícióit egyaránt igényes szakmaiság jellemzi. Különböző kórustípusokra komponált művei magas szakmai tudást, érzékenységet és kiváló ízlést tükröznek; a szöveg és a zene mindig szoros egységben, erős érzelmi töltettel szólal meg. Több évtizedes zeneszerzői, zenepedagógusi munkáját KÓTA-díjjal ismerjük el.

Köteles György zeneíró

Köteles György zenei és filozófiai-esztétikai tanulmányait követően évekig tanított, valamint karnagyi-kántori szolgálatot is ellátott fővárosi és Pest-környéki templomokban. Több önálló kötet, valamint zenei, esztétikai, filozófiai témájú tanulmányok, cikkek szerzője. A KÓTA ZeneSzó című folyóiratában is rendszeresen publikál. Kodály Zoltán, Szőnyi Erzsébet, Márkusné Natter-Nád Klára, Kollár Éva munkásságának avatott ismerője. Írásai mindig alapos háttérmunkáról, szakmai tudásról, igényességről tanúskodnak. Több évtizedes meghatározó zeneírói munkásságáért KÓTA-díjban részesül.

ZONGORAKÍSÉRŐ kategória

Dr. Dombi Józsefné Dr. Kemény Erzsébet főiskolai tanár, korrepetítor

Dr. Dombi Józsefné Dr. Kemény Erzsébet főiskolai tanár, professor emerita, a Szegedi Tudományegyetem Ének-zene Tanszékén fél évszázada oktatja a tanárjelöltek generációit zongorára, zenetörténetre és más, zenekultúrával kapcsolatos stúdiumokra. Gazdag tudományos és pedagógiai munkássága mellett több évtizede korrepetítorként és zongorakísérőként is tevékeny résztvevője a szegedi, az országos és a nemzetközi kóruséletnek. Sokoldalú tapasztalata hozzájárult az amatőr énekkarok, iskolai kórusok munkájának eredményesebbé tételéhez. Önzetlen és fáradhatatlan munkáját, mely példaként szolgál mindannyiunk számára, zongorakísérő kategóriában KÓTA-díjjal jutalmazzuk.

Szekér Bernadett zongoraművész, zenetanár

Szekér Bernadett diplomáit ének-zene tanár, karvezetés, zeneelmélet és zongora-kamaraművész szakon a Zeneakadémián szerezte. A Musica Nostra Kórus énekese és állandó zongorakísérője volt két évtizeden át. Számos bel- és külföldi fellépésen, versenyeken, ősbemutatókon, kortárs zenei koncerteken lépett fel az együttessel. Érzékeny, finom muzikalitása, igényessége és tökéletességre törekvése nagyban hozzájárult a kórus sikereihez. Jelenleg a budaörsi Leopold Mozart Zeneiskola igazgatóhelyettese. A tanítás és rendszeres koncertezés mellett a zeneiskola Bodzavirág Kórusát is vezeti. Kiemelkedő színvonalú munkáját KÓTA-díjjal ismerjük el.

KÓRUSÉNEKES, KÓRUSTITKÁR kategória

Bálint Lászlóné, a Ceglédi Kardos Pád Pedagógus Énekkar kórustitkára

Bálint Lászlóné a Ceglédi Kardos Pál Pedagógus Énekkar lelkes tagja és 35 éve titkára, nyugdíjas pedagógus. A titkári tisztséggel járó számtalan feladatát nagy precizitással, mindenki megelégedésére végzi, hozzájárulva ezzel a kórus szakmai eredményességéhez, közösségformáló tevékenységéhez. Mint énekre specializálódott tanítónő, lelkesedésével, hozzáértésével, sugárzó zeneszeretetével a mai napig példaadó a kórusban. Több évtizedes munkáját KÓTA-díjjal ismerjük el.

Horváth Ákos, a Szentendrei Musica Beata Vegyeskar kórusénekese

A szentendrei Musica Beata Vegyeskar alapító tagja, az énekkarnak 73 éve – jelenleg 90 évesen is – aktív énekese. A basszus szólam oszlopa, élő tanúja a Musica Beata Kórus történelmének. Elkötelezettsége, hűsége, szorgalma és fegyelmezettsége az egész kórus számára nemcsak példa, hanem hatalmas inspiráció is. Arra a kérdésre, hogy miért jó ennyi éven át énekelni, Horváth Ákos ezt válaszolta: „Az embernek jól esik az a harmónia, amit a zene révén együtt létrehozunk.” Több, mint hét évtizedes példaadó munkáját KÓTA-díjjal jutalmazzuk.

Rikker Józsefné Molnár Irén, a Mözsi Bartók Béla Nőikar kóruselnöke

Rikker Józsefné a Mözsi Bartók Béla Nőikar alapító tagja, titkára, 1996 óta egyesületi elnöke, több mint 50 éve az alt szólam meghatározó alakja. Fegyelmezett, nyugodt lényével, pontosságával, elkötelezettségével mindig példát mutat a tagságnak. A kórus életének, anyagi hátterének megszervezéséről is ő gondoskodik, támogatja a mindenkori karnagy szakmai munkáját, az egész kórus szíve-lelke-motorja. Hosszú évtizedek óta felelősséggel látja el a közösségért végzett, sok időt és energiát igénylő munkáját, melyet most KÓTA-díjjal ismerünk el.

ZENEKARI kategória

Deszki Népzenei Együttes és Népdalkör – Szűcsné Molnár Erzsébet együttesvezető

A Deszki Népdalkör félévszázados sikeres működésének hitvallása egy kodályi gondolat: „A zene lelki táplálék és semmi mással nem pótolható.” Fontosnak tartják szűkebb hazájuk, a Dél-Alföld hangszeres és énekes népzenei kincsei hiteles elsajátítását, magával ragadó tolmácsolását. Az együttes többszörös Aranypáva Nagydíjas, 2023-ban a KÓTA Népzenei Staféta birtokosa. Művészeti vezetőjük Szűcsné Molnár Erzsébet, a Népművészet Ifjú Mestere, Csokonai Vitéz Mihály-díjjal kitüntetett ének-zene tanár, népzenész. Példaértékű, generációkat átfogó szakmai tevékenységükért KÓTA-díjban részesülnek. A díjat átvette: Szűcsné Molnár Erzsébet együttesvezető.

NÉPZENEI kategória

Lex Orsolya Valéria népi ének oktató, néprajzos

Lex Orsolya Valéria lassan húsz esztendeje tanít a nap első felében magyar nyelvet, drámát és néprajzot a bajai Szent László Általános Művelődési Központ középiskolájában, majd délután népi éneket oktat, népdalköröket, énekegyütteseket vezet ugyanott és a szintén bajai Duna Népzene-Néptánc Tanodában. Jelenleg a Danajda, a KisDanajda, a Csillagvirág Énekegyüttes és az Iringó Népdalkör művészeti vezetője, valamint sok tehetséges szólista felkészítője. Számára a népdaltanítás nem munka, hanem együtt gondolkodás, alkotás, együtt töltött minőségi idő a tanítványokkal. Népzenei, népi énekoktatói tevékenységét KÓTA-díjjal ismerjük el.

Rácz Gyula népzenész, zenepedagógus

Rácz Gyula népzenész, táncházzenész, ének-zene, népzenetanár, pedagógusminősítési szakértő. A Gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola citeratanára és a Békéscsabai Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium pengetős és népi vonós tanára. Növendékeivel évtizedek óta kimagasló eredményeket ér el népzenei versenyeken, KÓTA Aranypáva Népzenei Minősítéseken. Elkötelezett a tehetséges gyermekek felkészítésében, zenei pályára állításában. Elhivatott, magas színvonalú népzenetanári tevékenységéért, kiemelkedő tehetséggondozó munkájáért KÓTA-díjban részesül.

NÉPZENEI EGYÜTTES kategória

Nagyrédei Asszonykórus – Kalocsainé Csillik Mária művészeti vezető

A Nagyrédei Asszonykórus Kalocsai Miklós, majd Kalocsainé Csillik Mária művészeti vezetésével 43 éves működése alatt 6 alkalommal kapott Aranypáva-díjat, kétszer Aranypáva Nagydíjat. Ízes, stílusos hagyományőrző előadásukat több rádiófelvétel, TV-felvétel és CD is őrzi. „Nagyrédébe két úton kell bemenni” címmel az általuk gyűjtött szokásokat, viseleteket és népdalokat közreadó könyv is segíti a helyi hagyományok továbbörökítését. Több mint 4 évtizedes magas színvonalú munkájukat most KÓTA-díjjal jutalmazzuk. A díjat átvette: Kalocsainé Csillik Mária művészeti vezető.

Sárréti Népi Együttes – Ifj. Tóth Gyula művészeti vezető

A 66 éve, 1958-ban alakult Sárréti Népi Együttes elsősorban saját tájegysége dalait, népzenéjét ápolja, élteti stílusosan. 2010 óta Tóth Gyula a „Népművészet Ifjú Mestere”, citerakészítő, zenepedagógus a művészeti vezetőjük. Az emberöltőn át citerázó, daloló közösség kiemelkedő hagyományápoló tevékenységét Megyei Príma díjjal, a KÓTA népzenei minősítéseken Aranypáva és Olsvai Imre díjjal, többszörös Aranypáva Nagydíjjal ismerték el. Most KÓTA-díjban részesülnek. A díjat átvette: Ifj. Tóth Gyula művészeti vezető.

NEMZETISÉGI kategória

Pilisszentiváni Vegyeskórus – Neubrandt Ferenc karnagy

Az 1973-ban Neubrandt Ferenc karnagy, kántor által alapított Pilisszentiváni Vegyeskórus, és az 1986-ban a kórus szépen éneklő asszonyaiból Neubrandtné Gátas Piroska által létrehozott Asszonykórus fő tevékenysége a pilisszentiváni sváb zenei hagyományok ápolása, magyar és német népdalfeldolgozások és egyházi, világi kórusművek előadása. Hazai és külföldi kórusversenyek, KÓTA minősítők díjaival, elismeréseivel büszkélkedhetnek. A karnagy házaspár példaértékű munkásságát díszpolgári címmel ismerték el. A kórus félévszázados tevékenységét most Nemzetiségi Kategóriában KÓTA-díjjal jutalmazzuk.

POSZTUMUSZ kategória

Gerenday Ágnes (1951-2023) karnagy, a KÓTA Művészeti Bizottságának volt elnöke

Gerenday Ágnes ének-zene tanár, főiskolai oktató, karnagy, korrepetitor és zongorakísérő, minisztériumi zenei referens, nemzetközi kórusversenyek titkára, zsűritagja, a KÓTA Művészeti Bizottságának elnöke – felejthetetlen munkatársunk és igaz barátunk volt. Zeneakadémiai tanulmányai után dolgozott a Zenetudományi Intézet Népzenekutató Csoportjában, a Zsámbéki, majd a Budapesti Tanítóképző Főiskolán oktatott. Ezután 1983-2016-ig a mindenkori kulturális minisztérium művészeti főosztályán volt zenei referens. Számos kórusnál dolgozott karnagyként vagy zongorakísérőként, de élete egyik legfontosabb, és szívének legkedvesebb tevékenysége a Budapesti Lantos Kórus vezetése volt. Nyugdíjazása után a KÓTA Művészeti Bizottságának elnöke lett, teherbírása, ügyszeretete mindenki számára példa volt. Gerenday Ágnessel a magyar zenei élet egyik pótolhatatlan motorja távozott közülünk. Példája kitörölhetetlen nyomot hagyott bennünk, a kórusszövetség örökké őrzi az emlékét. A díjat átvette: Márton Gábor Istvánné Gerenday Erzsébet Veronika.

Mocskonyiné Tallér Edit (1941-2022) zenetanár, karnagy, szaktanácsadó

Mocskonyiné Tallér Edit zenepedagógus, karnagy, szaktanácsadó, gyakorlatvezető tanár, közel 60 évnyi pedagógusi pályafutásából 42-t Budafokon töltött. 25 évig tanított ének-zene tagozaton, majd a Nádasdy Kálmán Művészeti Iskola szolfézs-zeneelmélet tanszakát vezette. Emellett gyakorlatvezető tanárként és közel 10 éven át budapesti ének-zene vezető szaktanácsadóként dolgozott. Részt vett ének-zene tankönyvek és a nemzeti alaptanterv kidolgozásában, előadásokat és kurzusokat tartott itthon és külföldön. Nyugdíjas éveiben a Weiner Leó Katolikus Zeneiskolában tanított a legkisebbeknek szolfézst, egészen 80 éves koráig. A KÓTA Ifjúsági Énekkari és Zenepedagógiai Szakbizottságának több, mint 25 évig aktív tagja volt. Generációkat nevelt zeneszerető és -értő emberré, sokakat indított el a zenei pályán. Élete mindnyájunk számára követendő példa. A díjat átvette: Mocskonyi Miklós és Mocskonyi Melinda.

POSZTUMUSZ kategória

Rónaszékiné Keresztes Monika zenetanár, szakmai tanácsadó

Rónaszékiné Keresztes Monika zenetanár, szakmai tanácsadó. Hegedű szakos tanárként a budapesti Terézvárosi Tóth Aladár Zeneiskolában kezdte pedagógiai munkáját. Hét gyermeke születése után lépett közéleti pályára. Országgyűlési képviselőként, majd a magyar zenei nevelésért felelős miniszteri biztosként került szorosabb támogatói kapcsolatba a KÓTA-val. Különösen szívén viseli az iskolai ének-zene oktatás és a kóruséneklés ügyét. A KÓTA „Hangról Hangra… Az ifjúsági kóruséneklésért” elnevezésű programja nélküle nem jöhetett volna létre. Aktív segítsége, tanácsai, támogató együttműködése sokat jelent a kórusszövetségnek mind a mai napig. Elhivatott munkáját a KÓTA-díjjal is szeretnénk megköszönni!

Szalay Szilvia zenetanár, a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társasága elnöke

Szalay Szilvia zenetanár, a felvidéki magyar kórusélet meghatározó személyisége. A Komáromi Művészeti Alapiskola pedagógusa, majd igazgatója, több jelentős felvidéki kórus és kamarazenekar tagja hosszú évtizedek óta. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Ének-Zenei Szakmai Társulásának vezetőjeként számos mesterkurzus, karvezető továbbképzés és fesztivál szervezése fűződik a nevéhez. Jelenleg a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társaságának elnöke, mely többek között az érsekújvári Csengő Énekszó, a Vox Iuventutis Gyermek- és Ifjúsági Fesztivál és a galántai Kodály Napok szervezőjeként nélkülözhetetlen szerepet játszik az anyaországi és a felvidéki magyar zenei élet összekapcsolásában. Sok évtizedes értékteremtő munkáját KÓTA-díjjal ismerjük el!

Ünnepi Hangverseny a Mátyás-templomban

A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA 2024. október 23-án, szerda 20 órakor ünnepi hangversenyt rendez az 1956-os Forradalom és Szabadságharc 68. évfordulója tiszteletére a Budavári Nagyboldogasszony (Mátyás)-templomban.
Program
A hangversenyre a belépés díjtalan. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Tájékoztató Éneklő Ifjúság Hangversenyek szervezéséről

A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA Ifjúsági Énekkari és Zenepedagógiai Szakbizottsága ebben az évben is felhívással fordul valamennyi iskolához, valamint gyermek és ifjúsági kórust működtető szervezethez, hogy a 2023/2024-es tanévben rendezzenek Éneklő Ifjúság hangversenyeket!

Kérjük, tekintsék meg Felhívásunkat!

Bővebb felvilágosítás kérhető:
KÓTA titkárság, Farkas Tünde farkastunde@kota.hu
Telefon: 06/1/225-3713, 06/30/943-0933

Beszámoló korábbi programjainkról

XXX. Éneklő Ifjúság Szakmai Napok és Koncertek
Inspiráló elődeink: Szőnyi Erzsébet és Bárdos Lajos
30. alkalommal rendezte meg május 24-25. között az Éneklő Ifjúság Szakmai Napok és Koncertek programját a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA) a Szőnyi Erzsébet Alapfokú Művészeti Iskolával közös szervezésben Törökbálinton.  A konferencia résztvevői előadásokon, bemutató órákon, vettek részt, kóruskoncerteket hallgattak meg. Közben megismerkedhettek az ének-zene oktatás valamint az ifjúsági kórusmunka hagyományos vagy épp innovatív módszereivel, és kicserélhették tapasztalataikat, jó gyakorlataikat is.
A program május 24-én délután az Éneklő Ifjúság Kórushangversennyel vette kezdetét, melyen öt iskolai kórus lépett színpadra. A koncert után karnagyi klub várta a konferencia hallgatóságát.
Május 25-én délelőtt szolfézs és ének-zene bemutató órákat néztek meg a résztvevők. A délutáni program gerincét Szőnyi Erzsébetről és Bárdos Lajosról szóló előadások adták, személyes visszaemlékezésekkel, filmvetítéssel, közös énekléssel. Az Éneklő Ifjúság Szakmai Napok programját ünnepi kórushangverseny zárta.

XX. Magyar Karvezető Konferencia  
Április 20-án került sor idei szakmai napunkra a Zeneakadémia Kupolatermében. Nagy hagyományú eseményünk ez, mely az utóbbi években egyre népszerűbb lett gyakorlatias témái, a résztvevő kollégáknak nyújtott konkrét szakmai tartalom okán. Idei címünk: Tradíciók mai szemmel – Bárdos 125 – Szőnyi 100. A téma legjobb ismerői tartottak hasznos tanácsokban és sok-sok közös éneklésben gazdag előadásokat, melyeket a résztvevő karnagyok, énektanárok a mindennapokban is azonnal használhatnak munkájuk során. Az egyes előadások rövid leírásai ide kattintva olvashatóak el képgaléria formájában, az eseményen készült fotók pedig itt találhatóak.

30. Hajnal Akar Lenni… (HAL) Kárpát-medencei népdaléneklési verseny
Február 17-18-án a Kolozsvár melletti Válaszúton rendeztük meg a Kallós Zoltán Alapítvánnyal közösen a népszerű verseny elődöntőjét, majd döntőjét.
Az eseményen a helyi, területi, országos versenyek, KÓTA Aranypáva minősítők dobogósai, legjobbjai kapnak lehetőséget a tájegységi, majd a központi elődöntőkben, majd a döntőben a szakmai megmérettetésre. A HAL gálákon szereplő győztesek, díjazottak kiemelkedő követei a magyar népzenének, meghatározók Felszállott a páva versenyeken, a népdal élményszerű átadásában, a fiatalok sikeres megszólításában, a népzeneoktatásban, a hagyományok 21. századi éltetésében. A részletes eredmény ide kattintva érhető el, az I. korcsoport döntőjének felvétele itt, a II. korcsoporté itt tekinthető meg.

Magyar Kórusok (Hó)Napja
A Magyar Kórusok Napját már 1991 óta ünnepli a KÓTA Kodály Zoltán születésnapjához igazodva. Eleinte a Zeneakadémián tartottunk hangversenyt, majd 2017 óta a felhívást kibővítettük, és a kórusok a saját szervezésű eseményeiket nevezhették be a sorozatba, illetve évente egy-egy nagyobb rendezvényre is sor került valamelyik vidéki nagyvárosban. 2020 adventjén, a járvány hatására született meg az online műsorfolyam ötlete, mely forma azóta is töretlenül népszerű.
Az idei online adást, melyre 44 énekkar küldött be hangulatos videókat, élőben december 14-16. között lehetett követni, és továbbra is visszanézhetőek itt, itt, itt és itt.
A tavalyi évhez hasonlóan Kodály Zoltán születésének 141. évfordulóján is csatlakozhattak az eseménysorozathoz a kórusok decemberben tartott hangversenyeikkel, melyeken legalább egy Kodály-mű (vagy egy Kodály által gyűjtött népdalokból álló csokor) is elhangzott. Idén 65 esemény közül válogathattak a koncertélményre vágyók a karácsonyig tartó időszakban, ezeken több mint 100 kórus műsorát hallgathatta meg a közönség. Ezek részleteit ide kattintva lehet böngészni.

Ünnepi Hangverseny a Mátyás-templomban
2023. október 23-án hangversenyt rendezett a KÓTA a budavári Mátyás-templomban nemzeti ünnepünk tiszteletére. Immár három évtizedes hagyományunkhoz híven idén is különböző énekkarokat, valamint a népzene egy képviselőjét kértük fel, hogy vegyenek részt a méltó megemlékezésen. Ebben az évben a Pannonia Sacra Gyermekkar (karnagy: Blazsek Andrea), a Leövey Klára Gimnázium Kórusa (karnagy: Füredyné Gróf Gizella) és az Amadeus Kórus (karnagy: Réger Monika), valamint Buglyó Petra Éva népdalénekes lépett fel. A megjelenteket Dr. Mindszenty Zsuzsánna Liszt-díjas karnagy, a KÓTA társelnöke köszöntötte. A koncertről – melynek műsora ide kattintva tekinthető meg – Thaler Tamás készített fotókat, melyek ebben a galériában láthatóak.

Karnagyok Országos Találkozója
Szeptember 22-24. között zajlott konferenciánk a hagyományteremtés szándékával, ezúttal a Kecskeméti Katona József Könyvtárban, ahol a kóruséneklés szakemberei és lelkes hívei töltötték a hétvégét az iskolai, ifjúsági és felnőtt énekkarokat érintő legfontosabb kérdéseken együtt gondolkodva. A kezdeményezés célja egy olyan fórum életre hívása volt, amelyen az iskolai, ifjúsági és felnőtt énekkarokat érintő legfontosabb kérdéseket vitathatták meg a résztvevők.

Csutorás Nemzetközi Népzenei és Néptánctábor
A népzenei együttesek és előadók számára a 2023. július 30. és augusztus 6. közt Örkényben megrendezett Csutorás Tábor jelentette a nyár fénypontját. A tábor már 1985 óta találkozási pont, ahol hivatásos zenészek, táncosok, népművelők, adatközlők, népművészek és a tanulni vágyók új csoportjai – országhatáron innen és túl – teremtenek évről évre életre szóló élményt. Idén például Győztesek Éneke címmel a 29. Hajnal akar lenni – HAL Kárpát-medencei Népdalverseny győztesei, ARANYPÁVA minősítettjei is felléptek a Csutorás Tehetségprogram részeseiként.

Dalvölgy
A nyár legnagyobb kóruseseménye a veszprémi Dalvölgy volt 2023. június 1-4. között, a Veszprém-Balaton 2023 – Európa Kulturális Fővárosa projekt legnagyobb kórusrendezvénye, melynek előkészítésében szövetségünk szakmai partnerként vett részt, a résztvevők közt pedig számos tagunk is színpadra lépett a változatos műhelybemutatók sorában. Gazdag program várta a több mint 60 kórus 1200 énekesét és karnagyait: szakmai beszélgetések, előadások kiváló szakemberekkel, műhelymunka ősbemutatókkal fűszerezve az ország vezető karnagyai irányításával. A többórás koncertfolyamnak Veszprém legújabb művészeti központja, a Nemzeti Összetartozás Napján az önálló koncerteknek a Balaton-felvidék és a Bakony települései adtak otthont.

„Dallal élni jó!”
Május 12-én rendeztük meg az általános ének-zene tantervű iskolák kórusainak hangversenyét a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnázium Dísztermében, ahol négy iskola kórusa mutatkozhatott be, és a saját műsorok bemutatása után még közös éneklésre is sor került.

Egyetemi Énekkarok Szakmai Találkozója
Ugyanezen a napon, május 12-én zajlott Egerben a már régóta tervezett felsőoktatási kórusnapunk. Itt is négy énekkar volt jelen: a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának Énekkara, a vendéglátó Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Kórusa, a Miskolci Egyetem Nőikara és a Partiumi Keresztény Egyetem Vegyeskara. A fiatalok itt az egész napot közös műhelymunkával töltötték, mielőtt a fellépésre sor került volna.

XXIX. Éneklő Ifjúság Szakmai Napok és Koncertek
Nagy érdeklődés mellett zajlottak le a szakmai programok és a koncertek 2023. április 14-16. között! Idén Sopronban várta a kollégákat a háromnapos rendezvény, melyen az előadások mellett interaktív tanári műhelyen és számos izgalmas bemutató órán is részt vehettek az jelenlévők.

Középiskolai Kórusok Budapesti Központi Éneklő Ifjúság Minősítő Hangversenye
Április 1-jén rendeztük meg ezt a kórustalálkozót a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban. A magas színvonalú eseményen 10 kórus vett részt,  közel 500 fiatal énekelt. A  kórusok egymást is meghallgatták, így gyönyörködhettek társaik éneklésében, megismerkedhettek új kórusművekkel. A hangverseny elején és végén, az Éneklő Ifjúság eredeti elgondolását követve, közös éneklés szerepelt, mely felemelő élményt nyújtott mindenki számára.

 

 

9+1 ok, amiért érdemes énekelni

Támogatónk, az EMMI Köznevelésért Felelős Államtitkársága kérésére a fenti címmel összeállítottunk egy rövid összefoglalót, mely az éneklés egyénre és közösségre gyakorolt jótékony testi és lelki hatásait foglalja össze.  Az itt látható változat mellett egy bővebbet is készítettünk, melyben számos további link is található az egyes témák bővebb megismeréséhez. Használja mindenki egészséggel!

A KÓTA legfrissebb kórushírei